14.06.2018
Kolacja z FiKą. Leszek Herman

Kolacja literacka to cykl spotkań z pisarzami. Zapraszamy ich do siebie, częstujemy czymś smacznym i rozmawiamy: o ich książkach, pracy, pasjach.
Tym razem spotkacie w FiCe Leszka Hermana. To architekt i pisarz w jednej osobie przekonany o wyjątkowości Szczecina. Jego debiutancka powieść „Sedinum” to umieszczona w realiach topograficznych i historycznych Szczecina opowieść sensacyjno-awanturnicza, która okazała się dużym sukcesem wydawniczym. Miasto jest równoprawnym bohaterem tej powieści, w której znajdziemy paradę postaci historycznych, zaginione dzieła sztuki, teorie spiskowe okraszone humorystycznymi scenkami. Jej kontynuacja – „Latarnia umarłych” – przenosi nas z kolei do Darłowa. W kwietniu ukazała się „Biblia diabła” – najbardziej mroczna z dotychczasowych książek Hermana, poruszająca w formie fabularnej tragiczne losy pomorskich czarownic.

15.06.2018
od 09:00 do 15:00

Zapraszamy dzieci do spędzenia kilku chwil w magicznej krainie książki. Na naszych warsztatach dowiecie się jak powstaje książka i z czego się składa. Małgorzata Narożna przedstawi Wam literackie światy, w których żyją kolorowe wróżki, niegrzeczne skrzaty, ale i dzieci takie jak Wy. Spróbujemy ustalić jak to się dzieje, że pisarz wymyśla książkę i jaka jest droga od ciekawej, wartej zapisania myśli do papierowej kolorowej księgi. Czy każdy może zostać pisarzem? Dlaczego niektóre książki nie mają słów tylko same ilustracje? Na pewno odpowiemy na wszystkie Wasze pytania.
Spotkania dla szkół i przedszkoli – zapraszamy 4 grupy po 20 osób

15.06.2018
od 10:00 Spacery z Głową

Aura nas rozpieszcza, więc grzechem byłoby nie wykorzystać pięknej pogody i siedzieć w domu. Połączmy więc przyjemne z pożytecznym. Zapraszamy na spacery z Przemkiem Głową, który jest szczecińskim przewodnikiem, pasjonatem historii miasta. Ma ogromną wiedzę na temat otaczającej nas przestrzeni i potrafi ją bardzo ciekawie przekazać. Zawsze odnajdzie jakiś szczegół, na który inni wcześniej nie zwrócili uwagi. Tym razem Przemek zabierze młodzież na spacer po Szczecinie w miejsca związane z książkami. Czy ktoś potrafi go zaskoczyć???
dla młodzieży, dla grup zorganizowanych
Zapraszamy 4 grupy po 20 osób

15.06.2018
17:00 Filozofia wokół nas: Kultura to też książka.

Spotkanie poświęcone współczesnej kulturze. Postaramy się odpowiedzieć na pytania: co charakteryzuje współczesną kulturę? Jaką pełni ona funkcję? Czy współczesna kultura to tylko kultura popularna? Jaką rolę odgrywa w niej książka?
Spotkanie organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem „Generator Myśli Humanistycznej”, którego misją jest wsparcie naukowe i dydaktyczne nauczycieli etyki i przedmiotów filozoficznych, a także popularyzacja dorobku nauk humanistycznych. Gościmy: Katarzynę Ciarcińską, Martę Kostecką i Pawła Kłodzińskiego
Wstęp wolny, dla ludzi kulturalnych

16.06.2018
11:00 FiKa Rysuje!

Przed nami kolejne spotkanie z ciekawym artystą. Daniel de Latour ilustruje książki i czasopisma dla mniejszych i większych oraz rysuje komiksy. Jeśli pamiętacie książki z serii „Opowiem Ci mamo, co robią…” to pomyślcie o pająkach i narzędziach – to on je narysował! A że jest to osoba wielokrotnie wyróżniana za swoją pracę, to nie powinniście przegapić takiej szansy i skorzystać z jego doświadczenia i umiejętności. Może to będzie początek Waszej przygody z rysowaniem…
Spotkanie otwarte dla dzieci i rodziców

16.06.2018
13:00 „Zasmakuj w księgarniach”

Napisano naprawdę dużo książek opowiadających o jedzeniu. Ale czy znajdziecie z nich przepis na księgarnię? My spróbujemy taki napisać. Najpierw opowiemy Wam jak działają takie instytucje oraz jak wyglądają niezwykłe księgarnie w różnych rejonach świata. To będzie inspiracją do tego, byście sami stworzyli księgarnię marzeń. Później zastanowimy się nad tym, co zjadłyby wybrane postaci z książek i opracujemy dla nich współczesne menu – przekonamy się czy wykreowanie przepisu kulinarnego jest łatwą czy trudną sztuką.
Warsztaty literacko-kulinarne dla młodych czytelników, 7+
Spotkanie poprowadzi Monika Gapińska
wstęp wolny;

16.06.2018
godzina 16:00

Te, co wyskakują i zaskakują. Czyli zrób kartkę pop-up! Ilustracje 3D? Tak, to jest możliwe! Wystarczy zajrzeć do pop-ów, czyli książek z „wyskakującymi” elementami. Co rozkładówka to zaskoczenie i wydarzenie. Zajrzyjcie na stoisko księgarni FiKa, na którym od piątku do niedzieli będzie trwał festiwal pop-upów. Przybywajcie z dziećmi, oglądajcie i najważniejsze… – zróbcie kartkę pop-up. Albo dwie lub trzy!
stosiko FiKa/IBBY na Plenerze Literackim
wstęp wolny, dla dzieci 4+
prowadzi Tatiana Audycka-Szacka

17.06.2018
12:00 Śniadanie z książką

Zapraszamy mieszkańców miasta i naszych klientów na poranną kawę i bufet śniadaniowy. Przyjdźcie do FiKi, porozmawiajmy o książkach lub o otaczającym nas świecie, posiedźmy razem i poznajmy się. Zawsze chętnie słuchamy o upodobaniach literackich naszych Gości – może podpowiecie nam, co ciekawego ostatnio oglądaliście, na jaką książkę czekacie lub którego bohatera pokochało Wasze dziecko.

17.06.2017
13:00 – 15:00

Przewodnik Tomasz Wieczorek zabierze nas na wyjątkowy spacer. Przejdziemy z alei Fontann – spod kluboksięgarni FiKa, przez centrum miasta do pomnika Zaczarowanej dorożki. To miejsce poświęcone oczywiście Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu, który w 1948 roku zamieszkał na Pogodnie, w domu przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 17. Ale w mieście możemy znaleźć więcej śladów jego obecności, a w antologiach – wiersze dedykowane naszemu miastu.