Wstajemy od świątecznego stołu! Po śniadaniu ruszamy na spotkanie ze sztuką i historią!

Zgodnie z wieloletnią tradycją Muzeum Narodowe w Szczecinie w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia zaprosi nad do swoich wnętrz. Wszystkie gmachy muzeum czynne będą od godziny 10.00 do 16.00.

W Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego można odbyć fascynujące podróże. Pierwsza z nich to wycieczka na duńską wyspę Bornholm. Na wystawie „Sztuka szczęśliwych ludzi. Malarstwo na Bornholmie w XIX i XX wieku” można zobaczyć blisko sto obrazów z kolekcji prestiżowego Borholms Kunstmuseum.

Kolejna propozycja to fascynująca ekspedycja w świat egzotycznych kultur afrykańskich oraz Indian Amazonii. Na wystawach przygotowanych przez Dział Kultur Pozaeuropejskich można poznać codzienne życie tajemniczych plemion, ich rzemiosło i sztukę. W holu zaś na zwiedzających czeka podróż w czasie – do starożytności. Warto wnikliwe przyjrzeć się znakomitej kolekcji brązowych rzeźb z kolekcji Dohrnów.

Ostatnia z możliwości to zaskakująca wyprawa do świata natury. Tegoroczną odsłonę wystawy „Fotografie dzikiej przyrody” tworzy 70 zdjęć wybranych i prezentowanych jako najlepsze w ramach konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year w latach 2002–17. Już od wielu lat corocznie na konkurs wpływa 40–50 tys. prac wykonanych przez ponad 4 tys. fotografów z ponad 90 krajów. Jałowe pustynie, wzniosłe granie, gęsta tropikalna dżungla i otwarty ocean – gdziekolwiek te zdjęcia zostały zrobione, zarówno ukazują artystyczną perfekcję, techniczne zaawansowanie fotografii i naturalne piękno przyrody, uchwycone przez fotografów w momencie jej wspaniałości.

Wystawy Muzeum Historii Szczecina MNS to muzealna „lektura” obowiązkowa dla każdego mieszkańca miasta. Tylko tu można poznać dzieje Szczecina od pradziejów do współczesności. Sale wystawowe pełne są unikatowych pamiątek oraz wciągających historii. Na parterze odkrywamy „Najstarsze karty z dziejów Szczecina”. Na pierwszym piętrze poznajemy „Historię i kulturę Szczecina w czasach szwedzkich i pruskich”, tu także możemy zobaczyć „Szczecin, jakiego już nie ma”. Finałem wciągającej wędrówki po dziejach miasta będzie wystawa „Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku”. W Ratuszu Staromiejskim można zobaczyć także, przedłużoną do stycznia 2019 roku, niewielką, ale poruszająca wystawę „Postbellum. O czym nie mówią zwycięzcy?”. Prezentowane dzieła poruszają problem konfliktów pierwszej połowy XX wieku. Są dokumentem odsłaniającym ciemną twarz frontu, pomnikiem żalu po poległych, pejzażem zniszczonego miasta, prowokacją ukazującą degradację cywilizacji obarczonej piętnem wojny.

Poznane w Ratuszu Staromiejskim historie mają swój ciąg dalszy w narracji wystawy stałej Centrum Dialogu Przełomy. To tu można zanurzyć się w arcytrudnej, ale jednocześnie ciekawej historii współczesnej Szczecina i Pomorza Zachodniego. Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości można tu także zobaczyć także „wystawę w wystawie”, czyli kuratorską interwencję zatytułowaną „Dialog pamięci”. Do większości przestrzeni ekspozycji stałej zostały wprowadzone pamiątki – symbole, które pokazują, jak ewoluowała pamięć o epoce przedwojennej – w rodzinach i w kręgach władzy.

Niezwykła wystawa czeka na wszystkich, którzy zdecydują się odwiedzić Muzeum Tradycji Regionalnych przy ulicy Staromłyńskiej 27. „Świętowanie. Zabytki obrzędowości rodzinnej i dorocznej” to kolejna, już piąta prezentacja zbiorów Działu Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie. Tym razem eksponaty, których wiele pokazano po raz pierwszy, ilustrują bogactwo ludowych obrzędów i zwyczajów dorocznych i rodzinnych. Opowieść o polskim świętowaniu ma układ kalendarza. W porządku chronologicznym przedstawione są rodzime tradycje związane z najważniejszymi świętami kościelnymi: Bożym Narodzeniem i Wielkanocą, ale także z innymi ważnymi uroczystościami dorocznymi – dożynkami czy okresem zadusznym. W ten chronologiczny kontekst wpleciona jest druga narracja, odnosząca się do najważniejszych wydarzeń w życiu jednostki: narodzin, małżeństwa i śmierci. W pozostałych salach także kolejne ekspozycje stałe: „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”, „Gabinet Pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci”, „Stare srebra”, a na dziedzińcu Lapidarium z rzeźbami „Mojżesz” Bernharda Bleekera, oraz „Fryderyk II Wielki” Johana Gottfrieda Schadowa.

W Muzeum Sztuki Współczesnej MNS nowa wystawa – „Anywhere, but Here / 5. Medialny stan wyjątkowy”. Idea projektu to próba przeniesienia się w odległe miejsce by zobaczyć siebie patrzących w lustro.

___________________________________

Godziny otwarcia Muzeum Narodowego w Szczecinie w okresie świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku oraz święta Trzech Króli:

22 grudnia 2018, sobota
Muzeum czynne w godzinach 10.00–18.00 | BEZPŁATNA SOBOTA
*Wstęp wolny na wystawy organizowane przez Muzeum Narodowe w Szczecinie, nie dotyczy wystawy „Fotografia Dzikiej Przyrody”

23 grudnia 2018, niedziela
Muzeum czynne w godzinach 10.00–16.00

24 grudnia 2018, poniedziałek | Wigilia
Muzeum nieczynne 

25 grudnia 2018, wtorek | Boże Narodzenia
Muzeum nieczynne 

26 grudnia 2018, środa | Boże Narodzenie
Muzeum czynne w godzinach 10.00–16.00

27 grudnia 2018, czwartek
Muzeum czynne w godzinach 10.00–18.00

28 grudnia 2018, piątek
Muzeum czynne w godzinach 10.00–16.00

29 grudnia 2018, sobota
Muzeum czynne w godzinach 10.00–18.00 | BEZPŁATNA SOBOTA*

30 grudnia 2018, niedziela
Muzeum czynne w godzinach 10.00–16.00

31 grudnia 2018, poniedziałek | Sylwester
Muzeum nieczynne 

1 stycznia 2019, wtorek | Nowy Rok
Muzeum nieczynne 

6 stycznia 2019, niedziela | święto Trzech Króli
Muzeum nieczynne

Miejsce wydarzenia