Fanfara Transilvania – tańce bałkańskie

Archiwum wpisów

Data wydarzenia: 30 czerwca 2018

Fanfara Transilvania cieszy się sławą i uznaniem jako najlepsza orkiestra dęta bałkańskich Romów. Pochodzą z Transylwanii, historycznego regionu leżącego w Rumunii – tego samego, który zasłynął postacią hrabiego Draculi.

Grupa złożona jest z 10 muzyków; są oni ze sobą spokrewnieni, a zamiłowanie do tradycji i szacunek dla wartości społeczności przekazują w jej obrębie z ojca na syna, zachowując w ten sposób swoje bogate muzyczne dziedzictwo.

Tradycje te są podtrzymywane od stuleci, a styl grupy Fanfara Transilvania ma w sobie coś typowego dla ducha tej starej prowincji: pradawna muzyka cygańska wykonywana w zapierającym dech w piersiach tempie (do 200 uderzeń na minutę) łączy się z innymi bałkańskimi gatunkami, tworząc wspaniałe rytmiczne melodie.

Dziesięciu członków Fanfara Transilvania to muzycy obyci z różnymi stylami, a chociaż większość z nich z trudem czyta nuty, potrafią odtworzyć każdą melodię po usłyszeniu jej tylko raz. Złożone rytmy i harmonie rumuńskich tańców tradycyjnych grają oni z imponującą werwą, bliska ona doskonałości.

Fanfara Transilvania darzy szacunkiem dokonania swoich poprzedników, łącząc stare i nowe style, tradycje i innowacje. Kiedy grają, ich słuchacze domagają się tylko jednego: by nie przestawali. Ich tempo jest karkołomne, ich ukochane instrumenty są poobijane, a ich muzyka sprawia, że nogi same rwą się do tańca.

Wydarzenie na placu Piotra i Pawła.