Family Travel Festival podczas Dni Morza

Archiwum wpisów

Data wydarzenia: 09 czerwca 2018

W trakcie Dni Morza w sali Iluzjon w Starej Rzeźni odbędzie się druga edycja Family Travel Festival 2018.
Będziemy mieli okazję wysłuchać 11. pasjonujących historii o miłości do rodzinnych podróży po najdalszych zakątkach świata.

Family Travel to jedyny festiwal podróżniczy w Polsce na którym głównymi prelegentami są podróżujące rodziny, choć nie zabraknie na nim także podróżników zwiedzających świat solo.
Oprócz prelekcji podróżniczych ze zdjęciami i filmami formuła festiwalu obejmie warsztaty dla najmłodszych i dorosłych wielbicieli podróżowania.

Goście tegorocznej edycji

Ekipa przyjaciół NA UAZACH – Czy można przemierzyć kilkanaście tysięcy kilometrów samochodami z epoki komunizmu i to nie byle jakimi, bo UAZami? Choć wyglądają groźnie, to wyprawa nimi do łatwych nie należy i można ją uznać za sport ekstremalny. Jedna z gazet nazwała ich wyprawę „Urlopem Niewypoczynkowym”.

W te wakacje rozpoczęła się wyjątkowa przygoda grupy młodych miłośników radzieckich aut. Wyprawa UAZami „na słońca wschód” i pokonanie około dwunastu tysięcy kilometrów, nie odbyłoby się gdyby nie odwaga i chęć realizowania swoich pasji. Ich przygoda, a właściwie nierówna walka z kapryśnymi UAZ-ami oprócz wielu niesamowitych wspomnień przyniosła jeszcze jeden bardzo ważny rezultat – pomoc finansową na domową opiekę dla Paulinki z Tczewa.

Robert Czerniak – rocznik 1969 r. opowie o przyjaźni ojca z synem, ich wspólnej podróży po Ameryce Łacińskiej i 10 tysięcznej rowerowej „przejażdżce” po Australii. Z zawodu cukiernik a ukończył WNGiG na UAM w Poznaniu. Jednocześnie żeglował, poznawał Arktykę i północną Afrykę. W 2008 r. przez sześć miesięcy samotnie przemierzał bezkresy Ameryki Południowej od peruwiańskiego Iquitos po Ziemię Ognistą, a także zgłębiał tajemnice Wyspy Wielkanocnej. Na kolejną wyprawę (2008–2009) tym razem przez Amazonię, przesmyk Darien, Amerykę Środkową i do Meksyku pojechał z pełnoletnim już synem Joachimem. Robert zajmuje się też psychoonkologią i bywa dziennikarzem, odpręża go jazda na rowerze, gotowanie, obcowanie ze sztuką i ogniste tango. Ze względu na nietypowe podejście do życia, oparte na różnorakich umiejętnościach i skromnej egzystencji, przyjaciele nazywają go Dzikusem.

Szymon podróżnik – opowie nam o podróży do Ameryki Południowej, która była ciągiem wolontariatów i przygód, z których jedna wywoływała kolejną. Zbieranie liści koki, boliwijskie więzienie, odkrywanie Altiplano czy paragwajskie chaco to tylko dodatek to spotkań z niesamowitymi ludźmi…

Kasia Dobrowolska – architektka, mama dwóch córek, miłośniczka natury, podróży, fotografii i chodzenia boso oraz noszenia w chuście. Kobieta kreatywna -twórczyni wielu różnych projektów, w tym ostatnio -Tribe, marki odzieżowej Od kilku miesięcy , gdy nie podróżuje oddaje się organizacji kobiecego festiwalu MAMA Gathering. Kasia opowie nam o podróży do Azji (Tajlandia, Kambodża) i Maroka.

Krzysztof Haras – zabierze nas na wycieczkę pociągiem przez Cejlon. Wraz z rodziną odwiedził tym razem Sri Lankę. Po Armenii i Gruzji to ich kolejna wspólna rodzinna wyprawa z plecakami. Podróże to nie tylko ich pasją ale i często jedyny sposób na spotkania małej Julki ze swym starszym bratem Witalisem, który na co dzień mieszka i pracuje w Londynie. To będzie opowieść o kraju i ich mieszkańcach, w którym wagony kolejowe pamiętają jeszcze czasy panowania brytyjskiej korony.

Rodzinka Mazurek, czyli Ania, Tomasz, Wiki i Eryk – Na co dzień mieszkają w Krakowie, który jest ich bazą wypadową. Uwielbiają poznawać nowe miejsca, zagłębiać się w tajniki lokalnej kuchni, aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. W związku z tym, że góry są ich największym uzależnieniem, właśnie o nich będą opowiadać. Pokażą na swoim przykładzie, że na rozpoczęcie przygody z górami nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno i jest to jak najbardziej możliwe w towarzystwie dzieci. Wbrew panującej opinii, narodziny dziecka wcale nie oznaczają, że trzeba z czegokolwiek rezygnować i siedzieć z nim w domu.

Wręcz przeciwnie, to idealny pretekst by z niego wyjść. Podróże z dziećmi są niezwykłe i inspirujące, więc warto zdobywać świat w ich towarzystwie!

Trzej rowerzyści – dwaj Szczecinianie Piotr Dul i Bodek Macal oraz Leszek Pachulski z Sopotu – przejechali, na przełomie lutego i marca tego roku, w ramach rowerowej sztafety dookoła świata, zamarznięte syberyjskie jezioro Bajkał.

Opowiedzą o trawersie błękitnego morza Syberii. O tym jak Batiuszka Bajkał dzielił się z nimi swoim lodem, smagał wiatrem, zasypywał ślady na śniegu. O ludziach o gorących sercach i o surowej przyrodzie Syberii. No i wreszcie o przedwiecznej mocy i potędze bajkalskich duchów, przed którymi najwięksi twardziele chylą z pokorą czoła.

Alicja Kubiak i Jan Kurzela – od 16 lat jeżdżą razem po świecie i w sobotę, 9. czerwca przyjadą na Family Travel Festival do Szczecina. Odwiedzili wiele krajów, ale nie interesuje ich ilość, bo zwiedzają powoli i starają się poznać dany kraj najdokładniej jak można. W szczególności skupiają się na kulturze, rdzennych plemionach, ich tradycjach i zwyczajach. Jeśli macie ochotę na opowieść o najbardziej oddalonych od cywilizacji zakątkach Indonezji i o ludziach, którzy tam żyją i chcecie posłuchać o białych kanibalach, którzy pomimo zaprzestania pewnych zwyczajów nadal pozostają niezwykle groźni, to zapraszamy na wykład.

Program

Sobota

12.00-12.15 Rozpoczęcie festiwalu

12.15-13.15 Robert Czerniak „Podróże do granic”

13.15-14.15 Barbara Grzegorzewska „Jak spakować dzieci i wyruszyć w egzotyczną podróż ?”

14.15-15.15 Anna i Tomek Mazurek „Góry z dziećmi – czy to jest w ogóle możliwe?”

15.15-16.15 Łucja Łopacińska (13 lat) ” Świat oczami 10 -latki. Opowieść o rocznej podróży dookoła świata””

16.15-17.15 Alicja Kubiak i Jacek Kurzela „Papua Zachodnia – ostatnie plemiona”

17.15-18.15 Romek Zańko ”Jedziemy na wycieczkę i zabieramy misia w teczkę”

18.15-18.45 Dyskusja z prelegentami

19.00-20.00 Romek Zańko ”kajakowe warsztaty na wodzie” – w trakcie organizacji

 

Niedziela

12.00-12.15 Rozpoczęcie drugiego dnia festiwalu

12.15-13.15 Katarzyna i Marek Szewczyk „ OMAN – dwa tygodnie z niemowlakiem na pustyni”

13.15-14.15 Easter Classik „ Wyprawa UAZami „Na słońca wschód”

14.15-15.15 Agnieszka Sztandera „Mam dwa latka dwa i pół”

15.15-16.15 Katarzyna Dobrowolska „Słonie i wielbłądy – podróż z dziećmi przez Tajlandię i Maroko”

16.15-17.15 Bodek Macal i Piotr Dul „Bajka! WoW! Czyli zamarznięty Bajkał na rowerach”

17.15-18.15 Krzysztof Haras „Pociągiem przez Cejlon”

18.15-19.15 Szymon Podróżnik „Magia spotkania, czyli rok w Ameryce Południowej”

19.15 Zakończenie festiwalu