Teatralny Ty-Dzień Dziecka

Archiwum wpisów

Data publikacji: 12 maja 2018

Ruszyła już sprzedaż biletów na drugą edycję szczecińskiego Teatralnego Ty-Godnia Dziecka.  Na młodych widzów czekają dwie premiery i aż sześć niebanalnych, zagranicznych przedstawień – każde utrzymane w innym klimacie i wykonane z wykorzystaniem różnych technik. Bilety można już kupić zarówno w kasie teatru, jak i on-line. Zaintyeresowanie powinni się jednak pospieszyć, ponieważ chętnych do obejrzenia programowych spektakli nie brakuje. Skąd to zainteresowanie? Teatralny Ty-dzień Dziecka to prawdziwa uczta dla miłośników teatru – zarówno tych najmłodszych, dla których jest dedykowanych, jak i tych starszych, ceniących sobie ciekawe teatralne propozycje. W tym roku Pleciuga zaprezentuje aż dwie premiery.

Dwie premiery

Pierwszą z nich będzie „Czerwony Kapturek” w wersji musicalowej, a stylu – jak zapewniają autorzy – iście brodwayowskim. Na potrzeby przedstawienia powstało 26 zabawnych piosenek. Druga z premier to „Przebieranki” – spektakl dla tzw. najnajów, czyli najmłodszych widzów ( od 1 do 3 roku życia). Ze względu na wiek widowni spektakl trwać będzie 20 minut. Jego kanwą będą – jak wskazuje tytuł – zabawne przygody związane z przebieraniem, nie należy się więc raczej spodziewać baśni z morałem.

Teatry zagraniczne

Specjalnie z okazji teatralnego święta do Szczecina przyjedzie 6 grup zagranicznych z autorskimi przedstawieniami, które często zdobyły już uznanie i nagrody w swoich krajach i w Europie. I tak w kojący świat spokojnych piosenek szczecińskich najnajów zaprosi duński teatr Art. Hotel („1-2-3, teraz Ty!”). Nieco starsze dzieci zaproszone zostaną na łąkę, stworzoną przez islandzką grupę Handbendi Brúduleikhús wykonaną z naturalnych materiałów znalezionych na… łące właśnie („Łąka”). Z kolei szwedzki Dockteatern Tittut zabierze nas w podróż kosmiczną w teatrze cieni („Embla – dziewczynka w kosmosie”), a islandzki teatr Worlds of Puppet zaprezentuje przedstawienie z ręcznie wykonanymi, pięknymi dekoracjami i lalkami („Piotruś i wilk”). Tam tam objektentheater z Holandii zaprezentuje kameralną, prowadzoną przez dwóch aktorów historię o podróży pewnego osiołka, w której w sprytny sposób ożywione i zanimowane zostaną przedmioty znane z życia codziennego, jak nożyczki, lornetka czy budzik („Bystry jak osioł”). Z kolei teatr Ainu Palmu z Finlandii zaprezentuje spektakl będący połączeniem… widowiska cyrkowego i teatru cieni („Podróż światła”). W ramach wydarzeń towarzyszących zorganizowane zostaną także warsztaty dla dzieci związane z pracą nad emocjami, oraz spotkania w księgarni FiKa.